Czy ogrodzeniom można przypisać określoną symbolikę? Oczywiście, że tak, na przykład senną, płoty, mury, parkany w snach interpretowane są jako przeszkody do pokonania (bądź nie), które się przed nami pojawiają, najczęściej zupełnie niespodziewanie. Oczywiście symbolika senna to nie jedyna symbolika z związana z ogrodzeniami. To jak postrzegamy ogrodzenia w symbolach wiąże się z bardzo dawnymi tradycjami.
Patrząc na stare obrządki słowiańskie, łatwo zauważyć obecność… ogrodzeń właśnie. Istnieje zresztą teoria według której określenie ?święty gaj? – miejsce kultu dawnych Słowian wywodzi się od starosłowiańskiego gaiti” czyli grodzić. Miejsca kultu w dawnych kulturach zazwyczaj były grodzone, wyznaczano w ten sposób granice, za które wstęp mieli jedynie kapłani i wskazywano jednoznacznie, że miejsce jest święte. W pewnym stopniu kręgi np. takie jak w megalitycznym Stonehenge, wzmacniały energię miejsc uznanych za święte.

Reasumując: jak na to nie patrzeć ogrodzenie zazwyczaj oznacza konkretną granicę, za tą granicą znajduje się teren, do którego nie każdy może mieć dostęp.