Ogrodzenia na czasie

Trudno mówić o modzie ogrodzeniowej, mówimy raczej o modzie na konkretny typy nieruchomości, choć i w tym przypadku nasze gusta i propozycje architektów są tak różne, że nie poddają się jednoznacznej klasyfikacji i jakiemuś konkretnemu grupowaniu.

W budownictwie, również w małej architekturze, obowiązują jednak pewne mody co do wykorzystywanych materiałów. I te trendy jest już znacznie łatwiej wyodrębnić.

Jakiego rodzaju ogrodzenia są dzisiaj modne?

Czasy wymagają od nas przede wszystkim pośpiechu, stawiamy więc na ogrodzenia łatwe w montażu i łatwe w utrzymaniu, będą to ogrodzenia panelowe ? drewniane; wciąż jeszcze popularne metalowe siatki ? dziś zabezpieczane powłoką z plastiku i wreszcie ogrodzenia plastikowe. Oczywiście łatwość montażu i konserwacji to nie wszystko, liczą się też względy estetyczne. Z wymienionych wcześniej rozwiązań najmniej estetyczne są siatki, chociaż sprawdzą się na przykład przy gęstych żywopłotach. Drewniane panele, sztachety i ogrodzenia z materiałów plastikowych mają bardzo porównywalną estetykę, jednak zupełnie różne właściwości. O drewno trzeba bardzo dbać, zabezpieczać przed kornikami, działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, bejcować, lakierować, poddawać renowacji. Ogrodzenia plastikowe są wieczne a prezentują się prawie tak dobrze jak drewniane. I w tym wypadku prawie wcale nie oznacza dużej różnicy. Wręcz przeciwnie,  ogrodzenia plastikowe do złudzenia przypominają tradycyjne materiały ogrodzeniowe.