Klinkier jest popularnym surowcem do budowlanym. Polacy chętnie wykonują z niego nie tylko domu ale i ogrodzenia. Wybór ogrodzenia klinkierowego ma zagwarantować jego trwałość oraz walory estetyczne.

Jaki klinkier najlepszy na ogrodzenia?

Jeśli chcemy aby ogrodzenie było łatwe w utrzymaniu czystości powinniśmy zdecydować się na klinkier jak najbardziej szkliwiony. Dzięki temu ogrodzenie będzie mniej podatne na zabrudzenia. Możemy też ogrodzenie zaimpregnować co także chroni je przed zabrudzeniami.

Czyszczenie ogrodzenia klinkierowego

Ogrodzenia klinkierowe jak każde ogrodzenia ulegają różnego rodzaju zabrudzeniom. Najczęściej występującymi zabrudzeniami są wysolenia lub tzw wykwity, które tworzą białe naloty lub zacieki na powierzchni cegły. Innym rodzajem zabrudzeń są zacieki z rdzy lub farby naciekające z elementów stalowych stanowiących część ogrodzenia. Wszelkiego rodzaju nacieki z opadających soków i żywic z drzew okalających i wznoszących się ponad ogrodzeniem, również niweczą walory estetyczne ogrodzenia z klinkieru. Czyszczenie cegły klinkierowej nie jest zabiegiem prostym. Mycie cegły na ogrodzeniu może pociągać konieczność łączenia kilku metod: mycia ciśnieniowego, chemicznego lub hydro – piaskowania.

Impregnacja ogrodzenia z klinkieru

Dużo łatwiej jest odczyścić ogrodzenie z klinkieru jeśli jest ono odpowiednio zabezpieczone – zaimpregnowane. Brud nie wsiąknie wówczas w zwartą strukturę klinkieru lecz osadza się na powierzchni impregnatu. Impregnacja cegły klinkierowej lub płytek klinkierowych wymaga dobrania odpowiednich preparatów. Preparat impregnujący wybieramy według następujących kryteriów: ekspozycji ogrodzenia, rodzaju klinkieru oraz stopnia połysku powierzchni.