Ogrodzenie jest istotnym elementem każdej posesji. Tworzy tło dla roślin, a przy mniejszej działce jest widziane z okien domu. Ogrodzenie można zaprojektować w taki sposób, aby „znikło” i nie przyciągało uwagi, lub wręcz przeciwnie. Zazwyczaj ogrodzenie projektujemy patrząc na nie z zewnątrz działki, choć tak naprawdę będziemy je oglądać przede wszystkim od środka – z okien domu, z tarasu czy miejsca wypoczynku. Źle dobrane ogrodzenie może zdominować otoczenie – np. jeśli ogrodzenie będzie zbyt wysokie i masywne, jeszcze bardziej optycznie zmniejszy przestrzeń. Można temu zapobiec, ukrywając je za roślinami.

Ogrodzenie można też potraktować jako ramy ogrodu, podobnie jak ściany w pokoju. Umiejętnie zagospodarowane, zsynchronizowane kolorystycznie z resztą działki, stanie się dobrym oparciem dla znajdujących się na niej kompozycji.

Pomysły na rośliny przy ogrodzeniu

  • Niskie ogrodzenie: Niski płot ze sztachetami, które wyglądają, jakby wyrastały z ziemi, sprawdzi się w szeregowej zabudowie. Zaznacza granicę, ale nie zasłania widoku, dzięki czemu ogród powiększa się optycznie o sąsiednie działki.
  • Ogrodzenie tradycyjne. Sztachety zabezpieczone lakierem pasują praktycznie wszędzie. Jednak szczególnie dobrze wyglądają w jasnym kamienno-żwirowym otoczeniu.
  • Ogrodzenie murowane. W parkan można wmurować fragment ściany nawiązującej estetyką do antyku. Wrażenie potęguje oplatająca ją winorośl.
  • Metalowe ogrodzenie. Metalowy parkan może być bardzo efektowny. Obsadzony winobluszczem – przebarwiającym się pięknie na jesieni na szkarłatną czerwień, tworzy romantyczny zakątek.
  • Wysokie ogrodzenie: Wysoka ściana zamyka perspektywę, ale nie musi przytłaczać. Warto powtarzać i podkreślać barwy otoczenia.