Co zrobić ze starym, klimatycznym płotem? Zachować go czy nie?
Klimatyczne, drewniane płoty i kute bramy mają swój urok. Niestety wymagają konserwacji i odnawiania. Czasami warto ratować zabytkową stal i drewno. Innym razem lepiej je wykorzystać do innego celu, a ogrodzenie zamienić na plastikowe.
Kiedy warto zachować zabytkowy, drewniany płot?
Wbrew pozorom nawet całkowicie wypłowiały, stary płot da się jeszcze uratować za pomocą odpowiedniej farby do ogrodzeń. Wystarczy pokryć go odpowiednim podkładem, a następnie nałożyć kolor i lakier. Najlepsze będą preparaty przeciwko mchom, bo te bardzo często osadzają się na starym płocie. Płot warto odmalować nie tylko ze względów estetycznych, ale właśnie po to, by zabezpieczyć deski przed dalszym niszczeniem.
Jeśli sztachety są wybrakowane, to odratowanie płotu będzie nieco trudniejsze. Zależnie od ich kształtu i wymiarów możesz czasem dokupić gotowe elementy, ale nawet wtedy trzeba umiejętnie je zamocować, by uzyskać spójny efekt. Jeśli sztachety są połamane i wybrakowane, a konstrukcja płotu uniemożliwia jego łatwą naprawę, lepiej go wymienić.
Jak odnowić metalową bramę i jaką farbę do ogrodzeń wybrać?
Najbardziej długowiecznym rodzajem ogrodzenia jest brama metalowa. Kuta wygląda świetnie i dodaje obejściu elegancji, przynajmniej do momentu, gdy nie pokryje się rdzą. Co wówczas robić? Puszka antykorozyjnej farby do ogrodzeń kosztuje kilkadziesiąt złotych, więc zdecydowanie warto co kilka lat za jej pomocą odświeżać płotek.
Możesz wybrać matową, metaliczną lub połyskliwą farbę, i tym samym uzyskać za każdym razem efekt spójny z wcześniejszym. Niektóre elementy bramy możesz nawet pomalować na złoto lub srebrno, wydobywając piękno zdobień. Jeśli natomiast elementy są już wyszczerbione lub kruszą się w dłoniach, to lepiej wymienić takie ogrodzenie na nowe. Pokrycie tego typu zniszczeń farbą do ogrodzeń raczej nie będzie efektywne w dłuższej perspektywie.
Drugie życie starego płotu
Czasem nie ma sensu ratować zabytkowego płotu. Szczególnie te z drewna mogą po prostu tracić swoją funkcję – gdy wybrakowane nie chronią już otoczenia domu. Nie oznacza to jednak, że musisz taki płot wyrzucić.
-
Z kilkumetrowych fragmentów metalowego lub drewnianego płotu możesz zbić altanę na kosze na śmieci lub kompostownik.
-
Drewniany płotek może posłużyć jako rustykalna ozdoba ogrodu – niech pnie się po nim groszek.
-
Stare sztachety posłużą za drogowskazy lub drobne ozdoby w ogrodzie.
Jeśli żadne z tych rozwiązań do Ciebie nie przemawia, stare metalowe ogrodzenie możesz oddać na złom. Czasem warto też wystawić zabytkowe drewniane elementy na sprzedaż. Fani rękodzieła odzyskują spękane i poszarzałe deski i tworzą z nich półki lub wykorzystują jako podkład malarski. To tylko kilka pomysłów na to, jak wykorzystać stare ogrodzenie.
W jego miejsce można postawić plastikowe. Takie panele mogą łudząco przypominać drewniany płot. Będą jednak bardziej praktyczne w miejscach narażonych na wilgoć i wszędzie tam, gdzie nie chcesz regularnie przeprowadzać prac konserwatorskich. Plastikowe płoty są zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć czy promienie słoneczne.