Wspieramy każdego klienta w zakupach online. Jesteśmy ekspertem w swojej branży, a naszym celem jest podniesienie komunikacji z klientem na wyższy poziom. Rzetelnie, profesjonalnie i wyczerpująco odpowiadamy na najbardziej popularne pytania zadawane przez naszych klientów. Ta przestrzeń sprawi, że zakupy online staną się większą przyjemnością. Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Spis treści

Czy ekrany akustyczne są skuteczne?

Coraz częściej dokucza nam hałas, wdzierając się do przestrzeni przydomowej, która powinna być tak naprawdę zacisznym kątem. Płot z ekranów akustycznych przyda się od ochrony przed hałasem zarówno aby ogrodzić nasz dom, jak i na działce. Ogrodzenie dźwiękochłonne jest zbudowane z materiałów pochłaniających i odbijających fale drgań akustycznych. Ich zadanie polega na tym, że na swojej działce będziemy w mniejszym stopniu odbierać bodźce dźwiękowe dobiegające z okolicy. Hałas jest wszechobecny i nie da się w dzisiejszych czasach całkowicie go wyeliminować. Ekrany akustyczne wokół naszej działki spowodują, że nie będzie on tak dokuczliwy. Ogradzając swoją działkę ekranami akustycznymi możemy intensywność hałasu zmniejszyć od 18 – 25 decybeli, w zależności od tego na jaką technologię się zdecydujemy.

Czy ekrany akustyczne pochłaniaja hałas?

Ekrany akustyczne, które montowane są przy domach zwykle zbudowane są z perforowanych profili z PCV, między którymi umieszcza się warstwę wełny mineralnej. Przez otwory w panelach fale akustyczne docierają do wełny mineralnej, która je pochłania. W czasach, kiedy hałas w aglomeracjach miejskich jest coraz większy, warto pomyśleć o takim rozwiązań. Są też ekrany akustyczne, które zbudowane są z paneli komorowych. Panel w środku jest podzielony pionowymi przegrodami, tworząc komory wypełnione powietrzem, które pełnią funkcję izolacyjną. Taki ekran akustyczny ma nieco mniejszą skuteczność niż ekran akustyczny z wykorzystaniem wełny mineralnej.

Z czego zrobione są ekrany akustyczne?

Na obecnym rynku producenci proponują nam kilka rozwiązań w zakresie ekranów akustycznych. Współczynnik pochłaniania dźwięku, będzie różny dla różnych technologii. Do produkcji ekranów akustycznych najczęściej wykorzystywana jest wełna mineralna. Takie ekrany możemy z powodzeniem wykorzystać do ogrodzenia naszego domu. Panele ekranów akustycznych to wysokiej jakości materiał PCV. Panele te posiadają otwory, przez które fale akustyczne docierają do wełny mineralnej. Pochłania ona hałas i jednocześnie chroni nas przed nim. Ekrany akustyczne spotykane przy drogach lub autostradach zbudowane są z poliwęglanu. Współczynnik pochłaniania dźwięku, będzie różny dla różnych technologii. Do produkcji ekranów akustycznych najczęściej wykorzystywana jest wełna mineralna. Takie ekrany możemy z powodzeniem wykorzystać do ogrodzenia naszego dumu. Panele ekranów akustycznych to wysokiej jakości materiał PCV. Panele te posiadają otwory, przez które fale akustyczne docierają do wełny mineralnej. Pochłania ona hałas i jednocześnie chroni nas przed nim. Ekrany akustyczne spotykane przy drogach lub autostradach zbudowane są z poliwęglanu.

Jak działa ekran akustyczny?

Ekran akustyczny ma za zadanie odbijać lub pochłaniać fale dźwiękowe. Materiał, z którego jest wykonany ekran akustyczny ma ogromne znaczenie, bowiem zależy od niego ile energii akustycznej zostanie pochłonięte, a ile odbite w kierunku jego źródła. Ogrodzenie akustyczne jest przeszkodą pomiędzy źródłem hałasu a punktem przed hałasem ochranianym, za którym tworzy się przestrzeń o zmniejszonym natężeniu dźwięku zwanym cieniem akustycznym. Fala dźwiękowa napotykając na swej drodze płot akustyczny podlega częściowo pochłanianiu, a częściowo odbiciu i ugięciu na krawędzi płotu. Ugięcie fali, powoduje znaczne zmniejszenie oddziaływania fali w obszarze cienia akustycznego co powoduje wyciszenie hałasu.

Gdzie mozna zamontować ekrany akustyczne – przepisy

Ekrany akustyczne można zamontować w celu obniżenia nadmiernego hałasu emitowanego przez różnego rodzaju maszyny i urządzenia wytwarzające hałas jak np. pompy ciepła czy klimatyzatory. Ogrodzenie z ekranów akustycznych można też zamontować w celu ochrony przed wpływem hałasu komunikacyjnego lub przemysłowego. Co prawda ogrodzenia i ich budowa podlegają prawu budowlanemu, ale nie będziemy potrzebowali pozwolenia na postawienie ogrodzenia, jeśli ogrodzenie z ekranów akustycznych nie będzie przekraczało 2,2 m, licząc od poziomu gruntu.

Jaka jest maksymalna wysosokość ekranu akustycznego?

Skuteczność ekranu akustycznego jest uzależniona od jego wysokości. Im wyższe są ekrany akustyczne, tym lepiej działają. Ogrodzenie podlega prawu budowlanemu i nie może przekroczyć wysokości 2,2m. Jeśli jednak klient uzyska zgodę na wyższe ogrodzenie akustyczne, to maksymalna wysokość ogrodzenia jaką możemy wyprodukować to 3,5 m. Takie ogrodzenie wymaga jednak dodatkowych wzmocnień i dodatkowych słupków.

Jak montowac ekran akustyczny?

Montaż ogrodzenia składającego się z paneli akustycznych jest niezwykle prosty. Boczne słupki musimy zabetonować w ziemi na głębokość min. 80 cm. Następnie wykonać stopy fundamentowe. Kolejnym etapem jest zamontowanie poprzeczki dolnej ogrodzenia. Po tym całość słupka zalewamy betonem do wysokości górnej poprzeczki. Dalsze prace związane z montażem sekcji należy wykonywać po około 14 dniach od dnia zalania słupków ( w tym czasie nie należy obciążać słupków dodatkowymi siłami). Po tym czasie montujemy poprzeczki boczne a następnie wsuwamy ekrany akustyczne. Całość należy zamknąć poprzeczką górną wsuwając ją do przygotowanych otworów w słupkach.

Jakie są wymiary ogrodzen akustycznych?

Wymiary standardowe pojedynczego przęsła ogrodzenia akustycznego to 180 x 215 cm. Do tego musimy doliczyć bez słupki. Na prośbę klienta możemy wykonać również przęsła o wymiarach niestandardowych. Im wyższe ogrodzenie tym bardziej będzie wytłumiać hałas. Musimy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem budowlanym wysokość ogrodzenia nie może przekroczyć 2,2m.

Kiedy stawia się ekrany akustyczne?

Ekrany akustyczne stawiamy w celu ochrony przed hałasem. Dziś ekrany akustyczne znajdują swoje zastosowanie nie tylko przy autostradach. Ogrodzenie składające się z ekranów akustycznych również można zamontować w celu obniżenia nadmiernego hałasu dobiegającego np. z ulicy znajdującej się obok naszego domu. Hałas aglomeracyjny jest coraz mniej znośny dla człowieka. Na rynku jest dostępnych kilka rozwiązań. Ogrodzenia akustyczne składające się z paneli akustycznych potrafią obniżyć hałas o nawet o 25 db.