Zakładając ogrodzenie domu niejednokrotnie zastanawiamy się co zrobić aby było ono trwałe i dobrze wyglądało przez wiele lat? Przyjrzymy się jednemu z bardziej wytrzymałych materiałów na ogrodzenie a mianowicie stali.

Stalowe ogrodzenia

Stal jest mocnym materiałem świetnie nadającym się na nasze ogrodzenie, jednakże przy trudnych warunkach atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg i niska temperatura nawet ona ulega korozji. Oczywiste jest, że ogrodzenia oraz balustrady zewnętrzne na ogół pokrywane są warstwą antykorozyjnej farby, niestety nie jest to wystarczające zabezpieczenie. Aby nadać odpowiednią trwałość stali wykorzystywanej na ogrodzenia najlepiej ją ocynkować.

Metody cynkowania stali ogrodzeniowej

Wyróżnia się kilka metod cynkowania stali ogrodzeniowej, jednakże najbardziej popularne są dwie z nich: cynkowanie elektrolityczne i ogniowe. Cynkowanie elektrolityczne polega na zanurzeniu cynkowanego ogrodzenia w roztworze chemicznym, z którego przy pomocy prądu wytrącają się cząsteczki cynku. Ogrodzenie w tym procesie chemicznym zostaje trwale pokryte cienką warstwą cynku, przeciętnie 10-30 mikrometrów. Cynkowanie ogniwowe ogrodzeń polega na zanurzeniu ogrodzenia w ciekłej kąpieli cynkowej. Roztopiony cynk w bardzo wysokiej temperaturze, pokrywa ogrodzenie warstwą o grubości 50-150 mikrometrów, co daje znacznie większą wytrzymałość powłoki cynkowej, nawet do 100 lat. Ocynkowane ogrodzenie można oczywiście pomalować farbą dla zwiększenia odporności na rdze oraz poprawienia wyglądu.

Wpływ warunków atmosferycznych na ogrodzenia

Ocynkowane ogrodzenia jak każde posiadające powłokę galwaniczną po upływie określonego czasu mają ubytek tej powłoki spowodowany warunkami panującymi w danej atmosferze naturalnej. Można wymienić następujące atmosfery naturalne: przemysłowa, miejska, nadmorska i wiejska. Najbardziej szkodliwa dla powierzchni cynkowanej ogrodzeń jest atmosfera przemysłowa, która powoduje ubytek 5-7 mikrometrów rocznie. W atmosferze wiejskiej jest to 1-2 mikrometrów rocznie , czyli znacznie mniej. Nie każdy jednak lubuje się w środowisku wiejskim, aby wybrać je sobie na swoje miejsce zamieszkania. Dlatego też przy doborze cynkowania trzeba brać pod uwagę najbardziej szkodliwe warunki atmosferyczne.